piątek, 2 lutego 2018

ONA CZYTA i poleca książki na Walentynki


 
 
Książka zamiast kwiatka? Nie! Książka + kwiatek :) Alternatywą jest jedynie brylant. Walentynki to świetny pretekst, by przeczytać książkę o miłości. Nie będzie to jednak zestawienie romansów! Miłość ma wiele odcieni i to właśnie udowadniają poniższe tytuły. Jestem pewna, że znajdziecie w nim coś dla siebie.
 
Którą książkę wybierasz?
 Wszyscy kochamy książki o miłości, a powieść Agnieszki Krawczyk jest najlepszym dowodem na to, że ta ukryta jest w zwyczajnych chwilach. Rozmowie, spacerach, przypadkowych spotkaniach, wypowiedzianych słowach, a czasami nawet... intrygach. Można odnaleźć ją w codzienności. ,,Tylko dobre wiadomości" to historia dwóch przyjaciółek, które postanawiają uratować podupadłe pismo dla kobiet. Tłumaczka książek w duecie z dziennikarką polityczną wplątują się nie tylko w miłosne zawirowania, ale też niemałe intrygi. Agnieszka Krawczyk proponuje podróż między Krakowem, a Wenecją. To, co wyróżnia tę książkę to fakt, że autora stroni od schematów, a czytelnika prowadzi bocznymi ścieżkami. Okazuje się, że można pięknie pisać o romantycznej miłości bez wizji księcia na białym koniu. Ja tę historię kupuję w całości. ,,Tylko dobre wiadomości" pozwolą przetrwać do wiosny!


Zabawna, romantyczna i pikantna. Taka jest najnowsza powieść duetu Max Monroe ,,Zakochać się na zabój". To mieszanka komedii i powieści erotycznej w najlepszym wydaniu. Wybierając tę książkę decydujesz się na jazdę bez trzymanki, za to z bonusem ekstremalnych wrażeń miłosnych. Pierwsze strony tej książki wydały mi się przegięte! Już miałam ją odłożyć twierdząc, że to nie mój humor, ale dałam jej szansę. To był strzał w 10. Teraz uważam, że relacja głównych bohaterów jest urocza! Związek dla żartu? Co to dla nich. Związek na poważnie? Ekhm tego jeszcze nie próbowali. Uwielbiam tę parę. Cięte riposty, przednie żarty i żar w oczach! Wrzuć na luz i baw się dobrze z Cassie i Thatch <3


Kolejną propozycją jest najnowsza powieść Magdaleny Majcher ,,Wszystkie pory uczuć. Zima", która z jednej strony mówi o dojrzałej miłości, a z drugiej, co nawet bardziej interesujące, o miłości tożsamej z poczuciem obowiązku. Autorka w naturalny sposób przeplata wydarzenia teraźniejsze z latami młodości głównej bohaterki. Pokazuje mechanizmy ludzkiej natury, głęboko zakorzenione lęki, niespełnione nadzieje i naturalne dążenie do prawdy. Udowadnia, że przeszłość może być tak samo budująca, co rujnująca. Prozę Majcher charakteryzuje dynamizm pióra i odwaga w wyrażaniu opinii. Autorka wypełnia lukę, która wyraźnie powstała na rynku literatury kobiecej. Musicie spróbować! Ta książka pokazuje, jak wiele może zmienić kilka sekund, jedna decyzja... A miłość? Raz jest dostatecznie silna, by zagłuszyć myśli, a innym razem zbyt słaba, aby przetrwać próbę. Z niecierpliwością czekam na kolejną odsłonę serii. Każdy tom można czytać osobno!
 


Karmimy się złudzeniami: w życiu, miłości, pragnieniach. Nie ma nic dziwnego w tym, że bazujemy na to, co widzimy. To naturalne, jednak złudne. Uwielbiam książki Joanny Sykat. Są trochę cierpkie, jak na kanon literatury kobiecej. Obnażają ludzkie słabości, ale kto jak kto, ale ta autorka potrafi pisać o miłości. O przeogromnym pragnieniu bycia z drugą osobą. ,,Na ścieżkach złudzeń" to znów niejednorodne spojrzenie na ,,miłość". To historia czworga bohaterów, którzy w trakcie gry zwanej ,,małżeństwo" zmienili jej reguły. A może nigdy ich nie ustalili? Nie wiem dlaczego, ale każda książka Jaonny Sykat pozostaje w moje pamięci na dłużej. Polecam! I wiem, że zasady w związkach są po to, by je ustalać zawczasu.


,,Anatomię skandalu" Sarah Vaughan czytałam dzień po obejrzeniu transmisji z rozdania Złotych Globów,na której głos zabrała Oprah Winfrey w sprawie akcji #metoo. Te emocje się we mnie skumulowały i muszę Wam o tym powiedzieć. Miłość to przede wszystkim szacunek. Nie może mieć niszczycielskiej siły, nie może podważać poczucia wartości, łamać godności. O tym jest też powieść Sarah Vaughan. O kochającej żonie, która nigdy nie podejrzewała męża o zdradę, co więcej o gwałt, ale też o innej kobiecie, której zaufanie do mężczyzn zostało nadszarpnięte. ,,Anatomia skandalu" obnaża ludzką naturę, jeżeli lubicie historie prosto z sali sądowej to śmiało. Choć akcja nie jest wartka to duży plus dla autorki za wzbudzenie w czytelniku refleksji nad mechanizmami skandalu.


Czas na romantyczną historię, która ma w sobie coś ulotnego, delikatnego i wzruszającego. Te emocje kojarzą mi się z rodzącą się pierwszą miłością i faktycznie w takie ramy można by włożyć powieść Agaty Przybyłek ,,Bądź przy mnie zawsze". Szalenie ciekawa konstrukcja powieści, której nie zdradzę! I bardzo naturalna relacja, zarówno z czasu teraźniejszego, jak i wspomnień jednej z bohaterek. W idealnym scenariuszy słowo ,,kocham" otwiera wszystkie drzwi i daje szansę uczuciu, w życiu nie wszystko jest takie, jakim być powinno, a już na pewno nie wtedy, gdy toczy się wojna... Mimo wszystko ta powieść ma w sobie coś z baśni, gdzie dobro zwycięża zło.


Walentynkowe zestawienie i kochanek? Owszem. Nic mi się nie pomyliło. Jojo Moyes pisze piękne, rozbudowane fabularnie i niezwykle wciągające historie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że trudno identyfikować się z bohaterkami uwikłanymi w pozbawione szczerości związki to nic bardziej mylnego. ,,Ostatni list od kochanka" to powieść, w której zwierciadle przejrzy się wiele kobiet. Ta książka nie budzi potępienia, z pewnością nie, ale ukazuje tęsknoty i pragnienia każdej z nas. Czytając tę książkę budzą się w człowieku refleksję nad straconym czasem. Może czytając tę książkę ktoś obudzi się z marazmu, zmieni coś na lepsze.


 

Walentynkowe inspiracje przedstawiłam z udziałem księgarni

https://www.nieprzeczytane.pl/

TOP