piątek, 2 czerwca 2017

ONA CZYTA i poleca powieści dla kobiet
Dzisiejsze zestawienie cyklu ONA CZYTA i poleca jest bardzo kobiece. Są to pozycje, które śmiało mogę polecić miłośniczkom powieści obyczajowych i romansów. Słowem, książek pisanych emocjami. Zestawienie otwiera książka, obok której nie można przejść obojętnie. Biorąc ją do ręki musisz liczyć się z silnymi emocjami. Łzami. Istota "Tysiąca pocałunków" Tillie Cole nie leży w samej fabule. Nie chodzi o to, co zostało napisane, ale jak to zostało zrobione. Choć jest to pozycja, której bohaterami są nastolatkowie to gwarantuję Wam, że odnajdziecie w niej dojrzałe piękno.
Dwoje młodych ludzi, którzy dorastali zakochani w sobie, ale zostali rozdzieleni, zniszczyła cisza. Ale czy tylko ona? Główna bohaterka dostaje od swojej babci słoik z tysiącem karteczek, na których ma wypisać tysiąc najpiękniejszych pocałunków, najpiękniejszych chwil jej życia. Ta pozycja otwiera serca, kruszy je, skleja i dostarcza tak silnych emocji, że trudno po nich normalnie oddychać. Bardzo polecam. W każdym wieku. 


Kolejno, książka młodej pisarki Magdaleny Majcher, która jest silnym głosem odważnej i zaangażowanej literatury obyczajowej. "Matka mojej córki" to jej trzecia i najlepsza pozycja. Autorka po raz kolejny stawia pytania i nakłania, by nie oceniać. By dopuścić do siebie inne możliwości. To książka szczególnie trudna dla kobiet. Dotyka tematów: ciąży w młodym wieku, bezpłodności, wykluczania partnerów w podejmowaniu kluczowych decyzji. Książka zaskakuje rozwiązaniami fabularnymi, zaś sama autorka oddaje różne barwy przedstawionej sytuacji. Kłamstwa i sekrety mają moc pozornego budowania i równocześnie niszczenia z siłą rażenia. Książkę broni dobre pióro autorki i mocny temat. Połknęłam w jeden wieczór.


Każda nowa książka Katarzyny Michalak z miejsca ląduje na pierwszych miejscach list bestsellerów. W "Czerwieni Jarzębin" autorka funduje czytelniczkom emocjonalny rollercoaster, bez trzymanki, bez pasów bezpieczeństwa, nawet na moment nie zwalniając tempa. Owszem jest miłość i osobiste tragedie bohaterów, ale polecam Wam tę książkę głównie ze względu na poruszenie tematu Katowni UB na Rakowieckiej. Zasięg powieściowy Katarzyny Michalak jest ogromny, lit. specjalistyczna, na której opierała się autorka dociera do wąskiego grona osób. Autorka otwiera oczy na fakty historyczne i między wierszami nakłania, by zagłębić wiedzę. "Czerwień Jarzębin" kontynuuje zdarzenia, w których biorą udział trzy przyjaciółki i trzech braci..., mocna lektura!


Teraz przenosimy się w przeszłość, dalszą i bliższą, ale jeżeli podobnie jak ja lubicie takie powieści to śmiało. Magdalena Kordel w "Córce wiatrów" autentycznie zachwyca. Nie chcę powiedzieć, że fabuła była zła, bo była niesamowita, ale na pierwszy plan wysuwa się język i styl powieści. Spore zaskoczenie i jeszcze większy zachwyt. Dużym nakładem pracy udało się oddać ducha czasu akcji. Efekt wzmacniają sugestywne opisy wnętrz i wydarzeń, dosłownie wehikuł czasu. Cieszę się, że autorka postawiła rzetelne "zbudowanie" świata przedstawionego, dając tym samym odrobinę magii  i trudów czasów po powstaniu. Fabuła nie jest dynamiczna, ale wciąga na tyle, by wejść do świata powieści, a później z niechęcią go opuszczać. Jak wyglądało życie samotnej i samodzielnej kobiety, która sama zarządzała rozległym gospodarstwem?


Podobnie sytuacja ma się z II tomem Sagi rodu Cantendorfów "Cena szczęścia" Krystyny Mirek, choć to pozycja "lżej" ujęta. Książka na granicy romansu i powieści obyczajowej. Fabuła obraca się wokół sekretu, w który zamieszany jest hrabia i gospodyni dworu, jednak to uczucia grają pierwsze skrzypce. Zarówno te  przepełnione miłością, jak i zachłannością. Autorka daje zasmakować sielanki, ale chwilę później  burzy spokój bohaterów, by nadać akcji tempa. Krystyna Mirek przyzwyczaiła swoje czytelniczki do wartości ukrytej między wierszami. Tak jest i tym razem. ,,Łatwo oceniać innych i dawać im rady, ale bardzo trudno słuchać, kiedy ktoś analizuje twoje życie. Zwłaszcza jeśli ma rację." Skończmy więc tę pobieżną analizę i weźmy książkę w rękę.

A Wy co możecie polecić? 

O pełną biblioteczkę ONA CZYTA dba
Księgarnia Nieprzeczytane.pl 
TOP