czwartek, 2 marca 2017

Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Dziękować? Składać życzenia?

Zastanawiałam się przez kilka ostatnich dni, jak uczcić Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Dziękować? Składać życzenia? Zacząć wyliczać tych naj? Kompletnie się w tym pogubiłam, bo i moje postrzeganie autorów na przestrzeni lat bardzo się zmieniło. Zdjęłam ich z piedestału. Brzmi dziwnie, zwłaszcza w dzisiejszym dniu…

Przez wiele, wiele lat nie zastanawiałam się, kto stoi po drugiej stronie. Podświadomie autorów traktowałam, jak osoby spoza świata rzeczywistego. Byli to dla mnie ludzie bez twarzy. Liczyła się fabuła, bohaterowie, emocje i smak samych słów. Autor był nieosiągalny i wyidealizowany. Pisarz brzmiał dumnie i to się nie zmieniło. Wciąż cenię ludzi pióra, ale…

…ale mam świadomość, że pisać i wydawać dzisiaj każdy może. Kolejne niestosowne stwierdzenie w Dniu Pisarzy. ONA CZYTA wszędzie i codziennie, rozmawia o książkach i śledzi rynek wydawniczy. Każdego miesiąca przewija się przez księgarskie półki mnóstwo nazwisk. Jest przepych. I tak się głośno zastanawiam, czy my sami nie zdjęliśmy autorów z piedestału, rozdrabniając rynek książki? A może to świat naturalnie się zmienił i ilość nie ma nic do rzeczy? Nie wiem.
Są jednak w mojej głowie nazwiska, które mnie ukształtowały, zmieniły, dały mi wrażliwość i spojrzenie na świat. Dziękuję im. Nie personalnie, bo pewnie ominęłabym wielu z nich. Dziękuję za emocje, których doświadczyłam. Myśli, które napłynęły. Słowa, przy których zapominałam o całym świecie. Książki pozwoliły mi bardziej żyć. Autorom życzę sukcesów. Osobistych i zawodowych. By potrafili patrzeć i widzieć. Słuchać i słyszeć. By nieustannie kochali to, co robią. I od czasu do czasu uśmiechnęli się do swoich czytelników. Kochamy Was!
Kiedy kończę pisać ten post, spoglądam na ścianę pełną książek i cieszę się, że zdjęłam autorów z piedestału. Nie dlatego, że umniejszam twórczości, ale dlatego, że autorzy stali mi się bliżsi. Znacznie przyjemniej patrzeć na nadrukowane nazwiska i widzieć po drugiej stronie człowieka. Nie idealnego, ale złożonego z emocji.  Międzynarodowy Dzień Pisarzy uczcijmy dobrą książką.


ONA CZYTA
TOP