piątek, 24 marca 2017

Gabriela Gargaś. Kobieta taka jak TyNie było nam łatwo się umówić. Ciągle przekładałyśmy rozmowę z powodu chorób naszych dzieciaków, aż w końcu udało się spotkać w środku tygodnia po godzinie 21. Urok wolnego zawodu czy standard każdej kobiety, która musi godzić dziesiątki obowiązków? 

Wydaje mi się, że każda kobieta tak ma. Współczesne kobiety mają dużo na głowie, a mimo to są świetnie zorganizowane. W chaosie dnia codziennego chcą też znaleźć chwilę dla siebie, kiedy już wrócą z pracy, ogarną dom, przygotują wszystko na następny dzień. A wolny zawód tak jak inny zawód wymaga poświęconego czasu i dobrej organizacji. 


To sprawia, że lepiej się rozumiemy? Czy wręcz przeciwnie, każda chce wyprzedzić rywalkę o krok? 

Są kobiety, które świetnie się ze sobą dogadują i takie, którym ze sobą nie po drodze. Są takie, które na pierwszym miejscu stawiają rodzinę i takie, które poświęcają się karierze. Te, które się przechwalają osiągnięciami swoich dzieci, i te małomówne. Jesteśmy różne, czasami mamy w sobie cały ogrom empatii, a innym razem wściekamy się na cały świat. Sądzę jednak, że nikt tak nie zrozumie kobiety, jak druga kobieta. 

Myślisz, że każda z nas potrzebuje przyjaciółki? Czy można tę rolę przypisać partnerowi, mężowi?

Nie wiem, czy każda z nas musi mieć za przyjaciela kobietę. Są kobiety, które przyjaźń odnajdują w relacji partnerskiej czy małżeńskiej. Ja wiem, że mi druga kobieta/przyjaciółka jest do szczęścia bardzo potrzebna. Moją przyjaciółkę znam ponad trzydzieści lat. Jest częścią mojego życia i nie wyobrażam sobie, by było inaczej. Moje życie bez babskiej przyjaźni byłoby niepełne.

Twoja najnowsza książka promowana jest hasłem Taka jak Ty. Z resztą taki właśnie nosi tytuł. Muszę przyznać, że udało ci się pokazać całą gamę naszych (babskich) cech. Można się w niej przejrzeć, jak w lustrze, a czasami dostrzec rysę... Czy właśnie o to chodziło, by lektura skłaniała do przemyśleń?

Uważam, że każda lektura powinna skłaniać do przemyśleń. W mojej najnowszej powieści pokazuję kobiety z krwi i kości takie jak ja czy Ty, z zaletami i wadami. Zakochane, zagubione, narwane. Każda inaczej żyje swoje życie, walczy o siebie i swoje marzenia. Kobiety szczęśliwe i te, które przechodzą życiowe kryzysy, te które są na zakręcie i boją się zaryzykować, by spełnić swoje marzenia. Niekiedy są chimeryczne i oderwane od rzeczywistości. Inne biorą z życia garściami. Kochają i zatracają się w tej miłości.  W książce: Taka jak ty staram się pokazać ich skomplikowaną naturę, aby zaciekawić czytelnika. Po trochu jestem każdą z nich. 

A powiedz mi, zawarłaś w książce swoje wspomnienia z dzieciństwa? Lektura Takiej jak ty to był dla mnie prawdziwy "wehikuł czasu". Cudownie było wrócić na "trzepak"!

Pewnie, że tak. Guma do żucia donald, gra w zbijaka, zdarte do krwi kolana, bieganie po działkach, czy huśtanie się "od dechy do dechy" to poniekąd moje wspomnienia. Pisanie o dzieciństwie mnie rozczuliło :-)

Myślę, że podobne uczucia będą towarzyszyły czytelniczkom. A później? Czego po lekturze Takiej jak ty mogą się spodziewać czytelniczki?

Emocji. Przeróżnych, tych skrajnych też. Czytelniczki będą się na pewno zastanawiały, co ja bym zrobiła na miejscu jednej czy drugiej bohaterki. Czy dałabym radę żyć z chorobą najbliższej osoby, czy dokonałabym takiego a nie innego wyboru? To też powieść o miłości tej najprawdziwszej z prawdziwych - macierzyńskiej. To opowieść o przyjaźni, ciepłych słowach, łzach, złych wyborach, wyboistych drogach, zdradzie. Po prostu o życiu.... Jego blaskach i cieniach.

I miłości do mężczyzny! Ważnym wątkiem jest przecież znalezienie faceta "na całe życie". A jacy podobają się Gabrieli Gargaś? 

Tacy, którzy mają w sobie siłę i to „coś” w oczach i trochę niegrzeczni.   Którzy umieją czarować słowami, mają coś ciekawego do powiedzenia. Trochę zbuntowani, z poczuciem humoru, z dystansem do siebie i świata. Zaradni, męscy, z pasją.

Przyznasz chyba, że żeby w pełni jej doświadczyć, dostrzec to, co napisane jest między wierszami, trzeba pewnej dojrzałości.

Na pewno. Przede wszystkim trzeba w życiu trochę przeżyć, coś doświadczyć, aby zrozumieć wybory moich bohaterek. Tak łatwo nam wydawać osądy, samemu nie wiedząc jak my byśmy się zachowały w danym momencie. Ja sama inaczej patrzyłam na otaczający mnie świat w wieku 20-stu lat, a inaczej patrzę na życie teraz. I na pewno za 10 lat też będę wiedziała więcej o życiu, więcej go doświadczę. Każdy odbierze tę powieść inaczej. Dla każdego między wierszami wypisane będzie coś innego, bardziej lub mniej istotnego.

Taka jak ty to pierwsza twoja powieść, która doczeka się kontynuacji. Sięgniesz do przeszłości czy będziesz próbowała nadać historii nowy bieg?

Kiedyś powiedziałam, że nie napiszę kontynuacji, ale jak to w życiu bywa "nigdy nie mów nigdy". Taka jak ty będzie miała kontynuację, ale drugą część można będzie czytać niezależnie od pierwszej. To będzie nowa historia, aczkolwiek bohaterka, która pojawiła się w pierwszej części, będzie również występowała w drugiej.

Jakie szczęście, że "kobieta zmienną jest". Dziękuję za rozmowę!

Z Gabrielą Gargaś rozmawiała Justyna Chaber.

TOP