niedziela, 12 lutego 2017

ONA CZYTA i poleca po raz czwarty
 

ONA CZYTA w okresie zimowym dużo! Spośród pokaźnego stosu książek wybrałam pięć, które trafią w rozmaite gusta. Jest romans To, co najważniejsze Samanthy Young – dużo miłości, fajna historia sięgająca przeszłości bohaterów i sporo tzw. momentów. Z literatury obyczajowej wybrałam dwie nowości, które dotykają tematu macierzyństwa. Jak gdybyś tańczyła Diane Chamberlain oraz Stan nie! Błogosławiony Magdaleny Majcher zdobędą uznanie tych z Was, które cenią kobiecą literaturę zaangażowaną. Jeżeli chcecie odejść od tematów kobiecych proponuję niezawodnego Chrisa Cartera, który jest moim faworytem i dosłownie każdej jego książkę wystawiam najwyższe noty. Ostatnim tytułem jest Dobranoc, Auschwitz...
 
Partnerem wpisu jest księgarnia Nieprzeczytane.
Najlepsza ;)
 
https://www.nieprzeczytane.pl/
 
https://www.nieprzeczytane.pl/To-co-najwazniejsze,product993187.html
 
Ostatnio przetoczyła się dyskusja dotycząca romansów, bo przecież nikt ich nie czyta, a już z pewnością nie pisze. Bujda. Owszem, gro autorów trafniej przyporządkować do spisu literatury obyczajowej, ale zdarzają się wyjątki. To, co najważniejsze to romans. Trochę erotyczny i z tajemnicami tle, ale romans. Największym atutem jest fakt, że choć gra on rolę pierwszoplanową, to jego sedno nie tkwi w pytaniu „będą ze sobą czy nie będą?”, tylko - jak wpłyną na nich okoliczności i przeszłość. Całość rozgrywa się w niewielkim, malowniczym miasteczku z całą plejadą interesujących bohaterów. Dla mnie – świetna rozrywka, wciągająca fabuła i pikanteria na odpowiednim poziomie. Samantha Young przekonuje, że wszystko dzieje się w jakimś celu. Może nie jest to odkrywcze, ale lektura jest satysfakcjonująca.

https://www.nieprzeczytane.pl/szukaj?q=Magdalena+Majcher&result=1&submit.x=0&submit.y=0

Jako że miłość jest jednym ze składników życia codziennego, ale nie jedynym, to przechodzimy do szerszego pojęcia, jakim jest literatura obyczajowa. Do wyboru mamy polską i zagraniczną autorkę, obie godne polecenia! Magdalena Majcher w powieści Stan nie! błogosławiony wychodzi naprzeciw stwierdzeniu, że kobieta w ciąży ma oczekiwać na cud narodzin i niczym się nie przejmować. Pomijając wszelkie dolegliwości cieniem wielu kobiet w ciąży jest strach. Historia Poli jest mi bardzo bliska. Wiem, co czuła. Wiem, jakie myśli kołatały jej się w głowie. I z pewnością zgodzą się ze mną wszystkie kobiety, które usłyszały, że „coś” jest nie tak. Trzeba zrobić dodatkowe badania. Magdalena Majcher idzie o krok dalej, ponieważ sensem powieści nie jest śledzenie dziewięciu miesięcy z życia Poli, a uzmysłowienie, że każda z nas ma wybór. Każda z nas powinna mieć prawo decydowania o sobie i dziecku, gdy medycyna na to zezwala. To odważna, ale i ciepła powieść o macierzyństwie. O życiu, które otrzymałyśmy i o tym, które dajemy.

https://www.nieprzeczytane.pl/Jak-gdybys-tanczyla,product993170.html
 

Diane Chamberlain to uznana autorka powieści obyczajowych. Pod szyldem Kobiety to czytają! ukazał się tytuł Jak gdybyś tańczyła. To doprawdy nietuzinkowa pozycja. Wyrazy uznania dla autorki, która tak umiejętnie połączyła teraźniejsze i przeszłe losy głównej bohaterki Molly. To pięciusetstronicowa powieść o własnej tożsamości, wybaczaniu i macierzyństwie, które wykracza poza schematy. Z jednej strony mamy kobietę, która tworzy fantastyczny związek i ma wspólny cel z mężem. Choć nie mogą mieć własnych dzieci to podejmują świadomą decyzję o otwartej adopcji. Z drugiej zaś strony tajemnica skrywana przez Molly zaczyna wypływać... Mówi się, że każda rodzina musi być trochę dziwna, by była normalna. Coś tym jest. Autorka nie skupia swojej uwagi wyłącznie na temacie macierzyństwa. W powieści znajduje się także rozbudowany wątek decydowania o sobie, w kategoriach życia i śmierci. Naprawdę polecam, jedna z lepszych powieści obyczajowych, jakie ostatnio czytałam.

https://www.nieprzeczytane.pl/Geniusz-zbrodni,product993388.html

Wspominałam już kilkakrotnie, że kryminały Chrisa Cartera uwielbiam. Są mroczne, nieprzewidywalne i napisane tak, by zarwać dla nich noc. Każdy jeden, więc jeżeli lubicie czasami „skok w kryminalny bok” to najwłaściwsza decyzja. Autor szokuje, posuwa się do najstraszniejszych zbrodni i budzi autentyczny strach. Dzięki niemu zawsze upewniam się, że mam zamknięte drzwi! Postać detektywa Huntera łączy wszystkie książki Chrisa Cartera, można je czytać nie zachowując kolejności. Jednak z całości smakują najlepiej! W tym tomie, już na pierwszych stronach, znajdujemy w bagażniku…, a kilka stron później wychodzi na jaw makabryczne odkrycie. No i tu już nie mogę zdradzić. W każdym razie przeszłość powraca do detektywa i zrobi mu naprawdę duże „ku ku”. Przemyślana, genialnie poprowadzona i pełna napięcia akcja. Smaczku dodaje informacja, że historia w większości opiera się na autentycznych wydarzeniach, których autor był świadkiem pracując, jako psycholog kryminalny. Geniusz zbrodni to pozycja, której nie obca jest krzywda fizyczna i emocjonalna.!

https://www.nieprzeczytane.pl/Dobranoc-Auschwitz,product994130.html

Ostatnią pozycją pewnie Was zaskoczyłam. Literatura faktu stanowi niewielki, ale ważny element mojej biblioteczki. Zazwyczaj nie mam śmiałości, by oceniać wartość merytoryczną. I choć w zbiorze Dobranoc, Auschwitz zabrakło detali, głębszego wejścia w historię osób, które zgodziły się udzielić informacji to doceniam każde zwierzenie. Książka jest głęboko poruszająca, głównie dlatego, że stoją za nią historie autentyczne i jak się domyślacie tragiczne. Co jest w niej niezwykłego? Fakt, że tragizm sytuacji został przełamy nadzieją i wiarą. Bywały momenty, że uśmiechałam się przez łzy… To ostatni moment, by posłuchać ocalałych…
TOP